Kámen v kuchyni

Lidé v pravěku měli kuchyni zřejmě nanejvýš v podobě nějakého většího balvanu, kolem kterého se sesedli na kamenech menších a baštili nějaké maso upečené v rovněž kamenném ohništi.
A ač jsme my dnešní lidé už o hodně vyspělejší, nejspíše nám v hlavách něco po oněch prapředcích zůstalo. Přinejmenším vztah ke kameni.
Ač už máme dnes možnost pořídit si kuchyně mnoha vzhledů, z mnoha různých materiálů, nejednou sázíme právě na kámen. Někdy přírodní a někdy umělý, ale kámen.

kuchyně

Důvod je nad slunce jasný. Taková kuchyňská deska vyvedená z kamene je totiž trvanlivá, dá se na ní dobře pracovat, a navrch je i krásná. Stejně jako je tomu i u desek obkladových.
Vezměte si třeba takovou desku na kuchyňské lince. Kolik jenom ta toho musí vydržet! Tu se na ní něco krájí, tu seká, tu naklepává, někdy na ní spočine i hodně horký hrnec nebo jiná nádoba. Když se tato ušpiní, nejednou ji nestačí pouze otřít, ale je třeba ji drhnout i kdejakým čisticím prostředkem. A má-li tato vše ve zdraví přečkat, to aby byla přímo z kamene. V přeneseném smyslu slova, ale klidně i ve smyslu slova nepřeneseném.

Protože si můžeme pořídit i právě takovou. Ovšem není kámen jako kámen a proto si je i zde třeba vybírat, důkladně zvažovat všechna pro a proti. Co se totiž vlastností takové kuchyňské desky týká, nejde ani zdaleka jenom o její cenu. Jde třeba i o vzhled, neboť i v tomto ohledu je druhů celá řada, a také o původ, neboť k mání je i kámen přírodní, i umělý nebo technický.

  • Přírodní kámenje luxusní záležitostí s dlouhou životností. Nejideálnějším typem je pro tento účel žula, jež má ale i své nedostatky v podobě toho, že je ji třeba aspoň jednou za půl roku impregnovat, aby na ní zůstala paropropustná vrstva, jež brání propouštění kyselin a olejů a zároveň nechává kámen dýchat, a že ji lze čistit jen některými prostředky, jež zmíněnou impregnaci nepoškodí.
  • Technický kámenje směsí přírodního kamene a zrcadlových nebo skleněných střepů s barevnými pigmenty a kvalitní polyesterovou pryskyřicí. Ten je tvrdší a odolnější proti poškrábání a má i řadu dalších plusů.
  • A umělý kámen je vyrobený z drceného barevného kameniva a pryskyřice a má podobné vlastnosti jako kámen technický, ovšem nesnáší rychlé změny teplot a neodráží světlo.

mramor
A proto je třeba vybírat správně. Když můžete. Když nejste pralidmi, kteří prostě vzali zavděk prvním kamenem, který se jim namanul. Když už jste z daleko civilizovanější populace.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup